Sanok

Miasto równie piękne jak interesujące. Słynie z wielu zabytków i atrakcji turystycznych. Jednym z ulubionych przez turystów miejsc jest ławeczka Wojaka Szwejka przy głównym deptaku tj. ulicy 3 Maja. Popularny Wojak prze- bywał w Sanoku latem 1915 roku. W drugiej połowie XX wieku miasto rozsławił Sanoczanin z pochodzenia, znakomity malarz Zdzisław Beksińki. W tutejszym Muzeum Historycznym wystawiony jest liczny zbiór jego prac. W Muzeum znajduje się również największy w Polsce zbiór ikon karpackich.

Innym godnym zobaczenia miejscem jest sanocki uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie skansen, w którym zebrano ponad 100 obiektów. Szczególnie interesujący jest zrekonstruowany rynek typowego miasta galicyjskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Sanok to także ważny ośrodek sportów zimowych. Działa tu klub łyżwiarski SKŁ Górnik a także niezwykle popularny na Podkarpaciu klub hokejowy Ciarko KH 58.

Ustrzyki Dolne

Bieszczady to pierwsze skojarzenie z Ustrzykami Dolnymi - miasto jest jednym z głównych ośrodków tego piękne- go i romantycznego regionu. Stanowi doskonały punkt wypadowy dla miłośników wędrówek pieszych i rowerowych. W pobliżu znajduje się też Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej, Zalew Soliński (największe sztuczne jezioro w Polsce) oraz – w Krościenku – przejście graniczne na Ukrainę. W mieście można zwiedzić Muzeum Młynarstwa i Wsi, przy którym odbywa się latem święto chleba, a także Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ustrzyki Dolne posiadają szeroką ofertę dla miłośników sportów zimowych. W mieście bądź najbliższej okolicy znajdują się min.:
- stacja narciarska LAWORTA (3 km tras narciarskich, wyciąg krzesełkowy i 2 orczykowe)
- stacja narciarska GROMADZYŃ (posiada homologację FIS, 6,68 km tras narciarskich, 3 wyciągi orczykowe)
- trasy biegowe w trasa wyczynowa – 5 km, trasa rekreacyjna – 2 km)

Łańcut

Swoją popularność Łańcut zawdzięcza przede wszystkim wspaniałej późnobarokowej rezydencji Lubomirskich. Składa się na nią przede wszystkim zamek, w którym mieści się piękne i bogato wyposażone, unikalne na skalę kraju muzeum wnętrz. Ale to także powozownia z niezwykle interesującą kolekcją pojazdów konnych, równie ciekawa wystawa sztuki cerkiewnej, biblioteka i archiwum. Łańcucki Zamek jest atrakcją chętnie odwiedzaną zarówno przez turystów krajowych jak i zagranicznych.

Nieopodal zamku znajduje się pięknie zachowana i również bogato zdobiona synagoga, a niecałe 10 km od Łańcuta w Markowej – Muzeum Polaków Ratujących Żydów. W tym unikalnym obiekcie zebrano pamiątki dotyczące rodziny Ulmów, ale także innych Polaków, którzy ryzykując własne życie chronili Żydów w okresie niemieckiej okupacji.

Życie sportowe w Łańcucie rozwija się przede wszystkim wokół Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, którego hala regularnie gości imprezy sportowe rangi krajowej i międzynarodowej.

Stalowa Wola

Miasto założone pod koniec lat 1930-ch jako jeden z ośrodków Centralnego Okręgu Przemysłowego. Istnieje tu min. Huta Stalowa Wola – jeden z kluczowych zakładów zbrojeniowych i maszynowych w Polsce. Tutejsze Muzeum Regionalne posiada interesujący zbiór pamiątek dotyczących COP i tworzących go ludzi. Znajdujące się w dawnym zamku Lubomirskich Muzeum organizuje liczne wystawy oraz imprezy tematyczne poświęcone historii Okręgu, a także kulturze i tradycji regionu.

Niespełna 40 min jazdy samochodem leży Sandomierz – zabytkowy zespół miejski i jedna z pereł polskiego renesansu, szczególnie popularny jako lokalizacja serialu „Ojciec Mateusz”.

Obok przemysłu w Stalowej Woli od samego początku historii miasta rozwijał się sport. Ma tu siedzibę kilka znanych klubów sportowych, w tym Stal, Katolicki Klub Sportowy Victoria, Miejski Klub Tenisowy oraz Akademia Piłkarska Lecha Poznań.

Zakopane

Zimowa Stolica Polski w zasadzie nie wymaga prezentacji, gdyż Zakopane zna każdy, kto interesuje się sportami zimowymi. Swą popularność miasto zaczęło zyskiwać w XIX dzięki działalności Tytusa Chałubińskiego, który rozsławiał jego walory klimatyczne, a także Towarzystwa Tatrzańskiego. Zakopane odwiedzały liczne postacie, ważne dla polskiej kultury, między innymi Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski i Stanisław Ignacy Witkiewicz, który był twórcą tzw. stylu zakopiańskiego w architekturze.

Wśród licznych muzeów i galerii w Zakopanem warto odwiedzić Muzeum Tatrzańskie im dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Kasprowicza w willi „Harenda” oraz Galerię Władysława Hasiora. Miasto jest też doskonałym punktem wyjściowym na szlaki górskie w Tatry i Pogórze Spisko–Gubałowskie. W Zakopanem odbywają się liczne imprezy sportowe rangi krajowej i międzynarodowej. Miasto gościło kilkakrotnie Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym i Alpejskim, Skokach Narciarskich, Biathlonie, Łyżwiarstwie Szybkim, a także dwukrotnie Uniwersjadę.

Na Wielkiej Krokwi regularnie rozgrywane są zawody w ramach Pucharu Świata w Skokach.

Krynica-Zdrój

Jest to jedno z najładniejszych polskich uzdrowisk. Funkcję uzdrowiskową miasto pełni od 200 lat. Słynne jest przede wszystkim ze znakomitych wód mineralnych, które pomagają leczyć wiele schorzeń. Prężnie rozwijająca się Krynica stała się z czasem modnym celem wizyt znanych osobistości. Gościli tu między innymi Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Julian Tuwim i Jan Kiepura. Imię tego ostatniego nosi odbywający się tu na przełomie sierpnia i września festiwal muzyczny, który przyciąga sławy z całego świata.

Krynica-Zdrój jest także ważnym ośrodkiem sportów zimowych. Na Jaworzynie znajduje się stacja narciarska, obsługiwana przez kolejkę gondolową i 7 wyciągów. Łącznie na Jaworzynie znajduje się 14 km tras narciarskich (w tym najdłuższa oświetlona trasa w Polsce).

Krynica-Zdrój jest też kolebką polskiego saneczkarstwa – pierwsza sekcja saneczkarska powstała tu na początku XX wieku. 20 lat później zbudowano pierwszy tor, na którym rozgrywano zawody rangi Mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Kościelisko

Miejscowość Kościelisko nazywana jest Sercem Podhala, zaś gmina – Bramą Tatr Zachodnich. Dolina Kościeliska z kolei często bywa określana mianem najpiękniejszej doliny w polskich Tatrach, choć także inna dolina na terenie tej gminy, Chochołowska, również słynie ze swojego piękna, zwłaszcza w okresie kwitnienia krokusów (szczyt kwitnienia przypada w kwietniu).

Na terenie gminy znajduje się kilka tatrzańskich dolin i kilkadziesiąt szczytów. Przez historię tego terenu przewija się często motyw zbójnictwa, które w przeszłości było raczej formą ruchu chłopskiego. Na początku XVIII w leżącym dokładnie po drugiej stronie Tatr słowackim Liptowskim Mikulaszu stracono bohatera licznych legend zbójnickich Juraja Janosika. Do dziś mamy w Dolinie Kościeliskiej Zbójnickie Turnie czy Zbójnickie Okna.

Na terenie gminy znajduje się kilka stacji narciarskich, dobrze utrzymane trasy biegowe w Kościelisku–Chotarzu i Polanie Białym Potoku, a także trasy trekkingowe i przeznaczone dla kolarstwa górskiego.